Historia firmy


Poznajmy się!


Od 1990 roku zajmujemy się importem wysokiej klasy komponentów form wtryskowych, a dzisiejsza firma A. Marciniak OT Sp. z o.o. z dumą kontynuuje długą rodzinną tradycję zapoczątkowaną w 1910 roku!
Służymy naszym Klientom pomocą techniczną i doradztwem na każdym etapie produkcji formy. Dewizą firmy jest udzielanie Klientowi wszelkiej możliwej pomocy, od doradztwa konstrukcyjnego, poprzez szkolenie w zakresie montażu do szybkiego serwisu. Ufamy, że doświadczenie techniczne firmy, solidność w interesach, jak również specjalna atmosfera charakterystyczna dla firm rodzinnych znajduje uznanie w oczach naszych Klientów.

Historia Marciniak OT


Geneza firmy

Firma powstała 9 maja 1990 r. jako Ośrodek Techniczny A. Marciniak Sp. z o.o. Była to bezpośrednia kontynuacja tradycji przemysłowej w rodzinie Andrzeja i Zdzisława Marciniaków. Można powiedzieć, że historia Marciniak OT sięga początków XX wieku. Wtedy to w 1910 roku Antoni Marciniak (ojciec Zdzisława i dziadek Andrzeja) rozpoczął działalność przemysłową od niewielkiego zakładu.

W okresie międzywojennym firma działająca w branży elektrycznej przeżywała bardzo szybki rozwój, by w 1938 roku osiągnąć blisko 900-osobowe zatrudnienie. Jej produkcja obejmowała oświetlenie domów, pałaców, ulic, kopalń, lotnisk, samochodów FIAT oraz motocykli Sokół. Po II Wojnie Światowej fabrykę odebrano prawowitemu właścicielowi, co było bezpośrednim i tragicznym powodem jego szybkiej śmierci.

Powstanie Ośrodka Technicznego A. Marciniak

Pomysłodawcą powstania Ośrodka Technicznego A. Marciniak był Andrzej Marciniak – wnuk Antoniego, doktor nauk technicznych, specjalista w zakresie materiałoznawstwa i obróbek cieplnochemicznych. Wraz z ojcem (światowej sławy profesorem w zakresie przeróbki plastycznej) i żoną (starszym asystentem Instytutu Chemii Przemysłowej, specjalistką w zakresie przetwórstwa wtryskowego tworzyw sztucznych) zarejestrował nową firmę 9 maja 1990 roku.

Firma rozpoczęła działalność gospodarczą 1 lutego 1991 r. jako ośrodek konstrukcji urządzeń specjalnych dla przeróbki plastycznej oraz centrum doradztwa technicznego. W końcu roku 1991 odkupiono urządzenie do azotowania jarzeniowego (pomysłu i konstrukcji Andrzeja Marciniaka w czasie pracy na P.W.) i rozpoczęto świadczenie usług w zakresie tej obróbki cieplnochemicznej. Wyjazd na targi przetwórstwa tworzyw sztucznych w Mediolanie zaowocował nawiązaniem współpracy z niemiecką firmą EOC Normalien.

Działalność szkoleniowa

Historia firmy Marciniak OT obejmuje również działalność szkoleniową. Od 1992 roku Ośrodek Techniczny zorganizował wraz z EOC szereg konferencji, seminariów i szkoleń dla kadry inżynierskiej. Ze względu na bogate doświadczenia techniczne (3 główne nagrody MISTRZA TECHNIKI, dwie zdobyte przez profesora Zdzisława Marciniaka, trzecia przez doktora Andrzeja Marciniaka) od początku swojego istnienia Ośrodek Techniczny prowadził bardzo bogatą działalność szkoleniową. Rozpropagował na polskim rynku stale narzędziowe wyższej jakości, nowoczesne obróbki cieplno-chemiczne, przeszkolił znaczną liczbę inżynierów w zakresie konstrukcji form wtryskowych i stosowania gorących kanałów.

W ramach działalności szkoleniowej wydano też książkę prof. Z. Marciniaka „Technologia wytłoczek i konstrukcja tłoczników” oraz „Konstrukcję tłoczników” stanowiącą kompendium wieloletnich doświadczeń autora w tej dziedzinie. W latach 1992-2007 firma rozwinęła działalność usługową w zakresie azotowania jarzeniowego, przybyło urządzeń, opracowano nowe technologie np. azotowania zachowującego poler powierzchni poddawanej obróbce. Przy azotowni otwarto punkt mikroregeneracji form i narzędzi.

Zmiana nazwy w 2007 roku

W marcu 2007 roku wraz ze zmianą siedziby firmy uległa zmianie jej nazwa. Firma działa obecnie pod nazwą A. Marciniak OT Sp. z o.o.

Niespodziewana, tragiczna śmierć jej założyciela i prezesa doktora Andrzeja Marciniaka w dniu 3 października 2007 roku spowodowała zamknięcie azotowni, ponieważ tyko on był gwarantem ciągłego postępu w tej dziedzinie, autorem rozwiązań aparaturowych i technologicznych. Obecnie firma jest prowadzona przez Adama Marciniaka (syna Andrzeja) i Marylę Marciniak, a koncentruje się na prowadzeniu przedstawicielstw zagranicznych i propagowaniu nowych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji form wtryskowych.

Dawne czasy – fabryka żyrandoli

Zapraszamy też do zapoznania się z naszą rodzinną historią! Ebook o tym, jak toczyły się losy Fabryki Żyrandoli Elektrycznych przygotowała Janina Marciniak.

Obszar działań Marciniak OT


Dziś firma działa pod nazwą A. Marciniak OT Sp. z o.o. i zajmuje się prowadzeniem przedstawicielstw zagranicznych. Jesteśmy importerem produktów włoskiej firmy THERMOPLAY – producenta wysokiej klasy renomowanych systemów gorąco–kanałowych do form wtryskowych; włoskiej firmy Vega – znanego producenta siłowników hydraulicznych do form; niemieckiej firmy Hotset – producenta wysokiej klasy elementów grzejnych; amerykańskiej firmy Progressive Components – producenta innowacyjnych elementów w budowie form wtryskowych; włoskiej firmy Ermanno Balzi – producenta bezgwintowego systemu przegród i korków wodnych, innowacyjnego systemu odpowietrzeń, urządzeń do testowania obiegów chłodzenia.

Nagrody i wyróżnienia dla A. Marciniak OT Sp. z o.o.

Przez cały czas istnienia firmy stawiamy na kapitał ludzki. Takie podejście do prowadzenia firmy zostało nagrodzone Certyfikatem Wiarygodności Biznesowej w 2015 roku. Z kolei w 2016 roku przyniosło nam wyróżnienie Gazele Biznesu. Tym samym znaleźliśmy się w gronie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm w kraju.

Z przyjemnością informujemy, że w 2023 roku zostaliśmy wyróżnieni Diamentem Forbesa jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. W tym samym roku otrzymaliśmy certyfikaty ISO 9001 co oznacza, że Państwa firma jest wiarygodna, dobrze zorganizowana i świadczy najwyższą jakość usług.

Zapraszamy też do lektury wywiadu z prezesem Adamem Marciniakiem, który znajdą Państwo tutaj.

A. Marciniak Service

Serwis pogwarancyjny systemów Thermoplay


W listopadzie 2016 roku z naszej firmy wydzieliliśmy serwis gwarancyjny – osobną spółkę pod nazwą A. Marciniak Service. Świadczymy serwis gwarancyjny systemów Thermoplay, ale możemy naprawiać również systemy gorąco-kanałowe innych dostawców. W naszych działaniach opieramy się na wieloletnim doświadczeniu serwisowym naszych pracowników, ale również ciągle poszukujemy nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie produkcji na formach wtryskowych. Oprócz naprawy systemów gorąco-kanałowych, pomiarujemy i czyścimy kanały chłodzące formy. Mamy również doświadczenie z nanoszeniem półtrwałej powłoki antyadhezyjnej oraz świadczymy usługi naprawy form za pomocą mikronapawania.