Prezentujemy urządzenie do sterowania i przetwarzania sygnałów SIM08 od firmy VEGA. Do czego służy? Wyjaśniamy!

Wyobraźmy sobie, że jeden ze styków zacina się (oczywiście w pozycji zamkniętej). W układzie szeregowym siłownik odpowiadający zaciętemu stykowi jest zawsze w pozycji „koniec skoku”. Tak więc, jeśli stanie się tak, że będzie się poruszał, podczas gdy pozostałe 3 siłowniki osiągną już swoje ostateczne położenie, obwód się zamknie i PLC przejdzie do następnego kroku, a ten jeden siłownik nadal będzie się poruszał! Można sobie wyobrazić, co może się wydarzyć, ile niedogodności, uszkodzeń i straty czasu…

To prawda, że PLC na wtryskarce, jeśli jest odpowiednio skonfigurowany, może zatrzymać cykl produkcyjny, jeśli dwa sprzeczne sygnały pojawią się w tym samym czasie, ale to tylko jeden aspekt problemu: drugim jest znalezienie uszkodzonego przełącznika…

Z tego powodu firma Vega opracowała SIM08, czyli urządzenie do sterowania i przetwarzania sygnałów. W rzeczywistości potrafi sprawdzić, jak działa każdy pojedynczy czujnik. Dodatkowo okablowanie jest bardzo proste i łatwe, ponieważ znajdują się na nim złącza i diody LED. Koniec z plątaniną kabli i długim poszukiwaniem uszkodzonego przełącznika!

Parametry urządzenia

Przełączniki Dip-switch pozwalają wybrać i zdefiniować faktycznie używane czujniki (nr i typ). Podłączenia elektryczne do prasy są następujące:

  • Dwa przewody zasilające (+24VDC – 0V)
  • Dwa styki bezpotencjałowe (NO, 0V, jeden dla napędów wejściowych, drugi dla napędów wyjściowych) oraz styk bezpotencjałowy bezpieczeństwa NC.
  • Stopień ochrony: IP67, a więc olejoodporny i wodoodporny

Jeśli urządzenie VEGA SIM08 wykryje dwa sygnały jednocześnie, przerywa wykonywany cykl, a styk NC przełącza się w stan rozwarcia. Jeśli zostanie podłączony do sterownika PLC wtryskarki (lub do obwodu wtórnego), może obsługiwać wizualne lub dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze.

VEGA SIM08 w 4 punktach

  • Urządzenie natychmiast wykrywa, który z przełączników jest uszkodzony i zatrzymuje cykl.
  • Upraszcza połączenia.
  • Gwarantuje najlepszy poziom bezpieczeństwa dla formy.
  • Obwody ochronne są w standardzie, dzięki czemu zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym błędami w podłączeniu czy zwarciami.

Podobne wpisy